Sbírka potravin přinesla 21 tun

Sbírka potravin přinesla 21 tun

Velká solidarita lidí a následný obrovský výtěžek! Tak by se dala shrnout letošní Sbírka potravin, která proběhla s úspěchem i přes náročné hygienické podmínky v sobotu 21. listopadu 2020. Zákazníci vyslyšeli volání o pomoc a svými nákupy doplnili sklady potravinových bank. Nakupujícím i dobrovolníkům patří převeliké díky!

V celém Olomouckém kraji se do sbírky zapojilo 23 supermarketů, ve kterých pomáhalo téměř dvě stě dobrovolníků. Vybralo se 21 tun trvanlivých potravin a drogerie, což představuje v kraji výtěžek stejný jako v loňském roce. Solidarita lidí se projevila napříč celou republikou, i přes obtížné podmínky se totiž podařilo vybrat celkem 440 tun zboží. „Za celou dobu konání potravinových sbírek byla tato letošní podzimní nejenom nejnáročnější, ale i nejpotřebnější. Jarní kolo muselo být kvůli koronavirovému stavu zrušeno a zásoby se tak ve skladech potravinových bank dostaly na minimum. Moc děkujeme všem dárcům, kterým není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Kdo nestihl darovat v sobotu, má ještě stále šanci v on-line obchodech iTesco.cz a Rohlik.cz, kde akce pokračuje do 1. prosince. V některých prodejnách pokračují i ve statické sbírce. Mezi potřebné komodity patří především konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny a základní i dětská drogerie.

Sbírka potravin je jednou z největších charitativních akcí v České republice a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací. Část darovaného zboží pracovníci převezli do skladů potravinových bank, odkud se následně budou distribuovat přes jednotlivé charitativní organizace všem potřebným. Zbytek vybraly do svých skladů přímo charitativní organizace. 

Pomoc je zaměřena zejména pro seniory, matky samoživitelky, pěstounské rodiny, děti z dětských domovů, hendikepované či lidi v nouzi a pokrývá celou Českou republiku.

Sbírka potravin je organizována Českou federací potravinových bank, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti, Raben Logistics Czech a partnery z neziskového sektoru. Záštitu nad její realizací převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.