Report ze Sbírky potravin: Lidé v Olomouckém kraji nakoupili přes 31 tun potravin a drogerie pro potřebné

Report ze Sbírky potravin: Lidé v Olomouckém kraji nakoupili přes 31 tun potravin a drogerie pro potřebné

Olomoucký krajPotravinová banka v Olomouckém kraji hlásí rekord, v podzimní Sbírce potravin se v celkem 115 obchodech v Olomouckém kraji podařilo vybrat nejvíce potravin a drogerie pro potřebné za celou dobu jejího konání. Do online Sbírky potravin může veřejnost přispět ještě do 21. listopadu.

 

V sobotu 11. listopadu se uskutečnilo podzimní kolo celostátní charitativní akce Sbírka potravin. Zákazníci supermarketů mohli během jednoho dne nakoupit trvanlivé potraviny a drogerii, které odevzdávali dobrovolníkům v zelených zástěrách, a které pak skrze dobročinné organizace poputují potřebným v Olomouckém kraji. Jedná se především o rodiče samoživitele, seniory, rodiny ve finanční tísni, děti v ústavní péči, lidi bez domova nebo například lidi s postižením, kteří bojují s napjatým rozpočtem. 

 

Výsledek Sbírky byl za celou Českou republiku rekordní, v Olomouckém kraji tomu nebylo jinak. Vybralo se tady přes 31 tun potravin a základní drogerie. Z potravinových darů bude možné připravit až 60 000 porcí jídla. S tímto množstvím potravin budou dobročinné organizace hospodařit po celou zimu až do jara, kdy proběhne další kolo Sbírky potravin. Právě zima bývá pro uživatele sociálních služeb náročným obdobím a poptávka po potravinové pomoci se vždy v tomto čase zvyšuje. 

 

Jde vidět, že solidarita lidí rok od roku roste. Setkali jsme se v supermarketech s dárci, kteří se nám svěřili, že sami bojují s nedostatkem financí, a přesto nám něco do sběrného vozíku darovali pro ty, kteří to potřebují více než oni,“ říká ředitel Potravinové banky v Olomouckém kraji Tomáš Zatloukal. „Někteří lidé přijeli i z okolních vesnic, aby ve větších supermarketech mohli nakoupit pro potřebné
Dokonce se nám stalo, že nám lidé darovali celý obsah svého nákupního vozíku. V takových situacích cítíme velkou pokoru a vděčnost, že lidem osud ostatních není lhostejný.

 

U sběrných vozíků stáli v zelených zástěrách často samotní zaměstnanci dobročinných organizací, které poskytují svým klientům potravinovou pomoc. Zapojili se i zaměstnanci Potravinové banky v Olomouckém kraji, která akci v Olomouckém kraji organizuje spolu s dalšími partnery. Ve Šternberku se zákazníci mohli setkat například se zaměstnankyní Potravinové banky Kateřinou Naňákovou: „Sbírka potravin je pro nás vždy nejdůležitější akcí roku. Těší mě setkávat se s dárci a prohodit s nimi milé slovo. Zároveň si tento den dokážeme s ostatními dobrovolníky příjemně užít. Jsem jim moc vděčná, že nám pomáhají.“ Do podzimního kola Sbírky potravin se v Olomouckém kraji zapojilo celkem 295 dobrovolníků. Právě díky nim se akce mohla konat. Rozdávali letáčky zákazníkům, vybírali potraviny za pokladnami a pomáhali třídit potravinové dary v zázemí supermarketů, aby co nejvíce usnadnili cestu potravin k potřebným.