Zákazníci vyslyšeli volání o pomoc a pomohli naplnit sklady potravinových bank. V Olomouckém kraji se vybralo celkem 18 tun potravin a drogerie, celorepublikově pak Sbírka potravin hlásí výsledek 318 tun. Sbírka se uskutečnila za přísných hygienických podmínek ve více než osmi stech prodejnách po celé ČR.
V jarním kole celorepublikové Sbírky potravin se podařilo vybrat ve více než osmi stech prodejnách 286 tun potravin, z nichž lze připravit až 570 000 porcí jídla. Zákazníci rovněž přispěli 32 tunami základních drogerie a hygienických potřeb, které potravinové banky lidem v nouzi také poskytují. „Statistiky jasně ukazují, že počet lidí v nouzi, kteří jsou závislí na pomoci potravinových bank, narostl v loňském roce až o desítky procent. Důvodem je koronavirová pandemie, jež připravila mnoho obyvatel o práci. S tím pak souvisí nedostatek finančních prostředků, které by pokryly alespoň nejnutnější životní potřeby. Moc proto děkujeme všem dárcům, jimž není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením. Obrovské poděkování rovněž náleží i všem zaměstnancům jednotlivých obchodů a samozřejmě také dobrovolníkům za jejich ochotu a obětavost. Bez nich by celá akce v žádném případě nešla realizovat,“ uvedla Veronika Láchová, výkonná ředitelka České federace potravinových bank. Sbírka potravin je jednou z největších charitativních akcí v České republice a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací.
Sbírka potravin se od roku 2019 koná vždy dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Loňské jarní kolo muselo být kvůli koronavirové epidemii zrušeno. Je organizována Českou federací potravinových bank, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti, Raben Logistics Czech a partnery z neziskového sektoru. Záštitu nad její realizací převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.